Historia tomaszowskiego strzelca

Początki Strzelca w Tomaszowie sięgają 1922 roku kiedy został utworzony w naszym mieście Oddział Związku Strzeleckiego. Dzięki dużemu wsparciu społeczeństwa Oddział rozwijał się szybko. W 1929 roku Rada Miasta przekazała dla Związku plac o powierzchni  2500 m 2  przy skrzyżowaniu ul . Piłsudskiego  i ul. Legionów. Ze składek społecznych na placu został wybudowany Dom Strzelca. 11 maja 1939 roku w obecności władz miejskich i Strzelca, w Sądzie Grodzkim nastąpiło oficjalne przekazanie placu na własność dla Związku Strzeleckiego.

Tomaszowscy strzelcy w dniu imienin Marszałka przed siedzibą ( obecnie ul.św.Antoniego).

Dnia 14 lutego 1926 r. został wręczony sztandar. Była to wielka uroczystość na która przybyły licznie władze miejskie, wojskowe z orkiestrą, kompanią honorową, strażacy, społeczeństwo miasta. Dowódca – prezes tomasowskiego Oddziału prof. BĄBIŃSKI otrzymał sztandar ….. którego dalszy los jest nam nieznany.

Pododdział tomaszowskiego strzelca przed Szkołą przy ul.Warszawskiej.

Po II Wojnie Światowej w Tomaszowie Mazowieckim Związek Strzelecki został reaktywowany w 1992 roku.Pierwszymi dowódcami z zarazem twórcami oddziału byli Zygmunt JĘDRZEJCZAK  i Hipolit STRAWA. Początkowo siedzibą był ZSZ nr.3. W późniejszym czasie lokal mieścił się przy ul. Mościckiego, w Muszli Koncertowej, Miejskim Domu Kultury, na strzelnicy LOK.

Komentarze są wyłączone.